^ Back to Top

Szkodliwe praktyki

Wczoraj, t.j 05.04.2017r. mieszkańcy miejscowości Zajdy powiadomili nas o znalezieniu w jednym miejscu, w zaroślach na skraju lasu trzech zwłok lisów. Byli wzburzeni i pełni obaw o swoje bezpieczeństwo, podejrzewając u zwierząt chorobę groźną i dla nich, czyniąc jednocześnie Inspekcji Weterynaryjnej niezrozumiałe zarzuty. Na miejscu okazało się, że lisy były w stanie zaawansowanego rozkładu, uprzednio odstrzelone – pozbawione małżowin usznych. Osoba, która dokonała odstrzału, zachowała się w mojej ocenie 

nieodpowiedzialnie, bo kryjąc zwłoki w zaroślach nie dała szans ich naturalnego, szybkiego usunięcia np. przez ptaki padlinożerne. Miejsce zdarzenia zlokalizowane jest na terenie obwodu 122 dzierżawionego przez KŁ Oręż z Ełku, co oczywiście nie dowodzi niczego do końca. W związku z powyższym bardzo proszę Państwa o przekazanie apelu wszystkim członkom Kół Łowieckich, aby zawsze zachowywali się rozsądnie i przyzwoicie.
Dariusz Salamon PLW w Olecku

Sekretarz Zarządu
Janusz Lubecki

Ps. Pozwolę sobie poniżej załączyć komentarz do postępowania po upolowaniu z tuszką lisa w łowisku.

Zgodnie z normami i prawem UE odpady odzwierzęce dzielą się na dwie zasadnicze grupy: grupę wysokiego ryzyka i oraz grupę niskiego ryzyka. Nas będzie interesować pierwsza z tych grup. Dzieli się ona na dwie kategorie. Odpady należące do kategorii pierwszej podlegają bezwarunkowemu spopieleniu w istniejących na terenie kraju punktach utylizacji odpadów; odpady wchodzące do kategorii drugiej mogą być spopielone lub zagospodarowywane w inny sposób np. zakopane w ziemi pod nadzorem powołanych do tego służb państwowych.
Odpowiednie postępowanie odpadami powstałymi podczas prowadzenia gospodarki łowieckiej regulują przepisy
Rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 3 października 2002 r. o
produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego ustanawiające przepisy zdrowotne odnoszące się do ubocznych
produktów zwierzęcych nie przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Rozporządzenie to obowiązuje w naszym
kraju od 30 kwietnia 2004 roku i odpady z łowiectwa występują w nim w jednej grupie między innymi, z odpadami z rolnictwa, przetwórstwa żywności, rybołówstwa i leśnictwa.

Do pierwszej kategorii wysokiego ryzyka, (podlegającej bezwarunkowemu spopieleniu), należą wszystkie zwierzęta padłe, w tym także łowne, i tkanki zwierzęce, wykazujące niebezpieczne właściwości. Tutaj myśliwi nie mają problemu, gdyż zwłoki padłych zwierząt łownych na danym terenie, należy traktować jak zwłoki zwierząt bezdomnych i usunięcie ich leży w katalogu zadań własnych gminy, w ramach obowiązku utrzymywania czystości i porządku.

Inaczej wygląda problem w przypadku odpadów pochodzących od zwierzyny pozyskanej przez myśliwego, oraz tusz zwierząt nieprzydatnych do spożycia. Przypadki te należą do drugiej kategorii grupy wysokiego ryzyka i podlegają spopieleniu lub zakopaniu pod nadzorem powołanych do tego służb państwowych.

Zgodnie z definicją ustawową posiadaczem odpadów lub ich wytwórcą jest osoba fizyczna, prawna, lub jednostka organizacyjna władająca powstałymi odpadami.

Zgodnie z cytowaną zasadą, wytwórcą odpadów powstałych na skutek zgodnego z prawem, pozyskania zwierzyny na terenie dzierżawionych obwodów łowieckich jest koło łowieckie. Zatem w przypadku, gdy myśliwy nie dopełni obowiązków sanitarnych i na przykład pozostawi w łowisku patrochy pozyskanej zwierzyny lub tuszę np. lisa, odpowiedzialność za to zaniedbanie spada na koło łowieckie z wszelkimi konsekwencjami karnymi.

Copyright © 2024 Koło Łowieckie Sarna. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.